T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Gerede Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Gerede Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemiz de Bir İlk

Güncelleme Tarihi: 06/03/2019

Gerede Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde, Laparaskopik(kapalı) Cerrahi yöntemi ile ameliyatlar başladı.Bu yöntem ile kısa sürede yapılan ameliyatlarda hastalar ilk 24 saat içinde taburcu edilebiliyor. 
ülkemizde ve bölgemizde yaygın olan ve kadınların korkulu rüyası haline gelen ve bu zamana kadar açık olarak yapılan kist ameliyatları Gerede Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Bölümü’nde Laparoskopik Cerrahi yöntemi ile yapılmaya başlandı. Genel anestezi altında yapılan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan Laparoskopik Cerrahi yöntemi sayesinde hastalar daha hızlı ameliyat ediliyor ve kısa sürede taburcu oluyorlar.
Gerede Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Kadın Doğum Uzmanı Op.Dr. Çağlar ÇETİN ve deneyimli ekibinin katıldığı ameliyatta ilk kez bir kadın hastanın kistine Laparoskopik Cerrahi yöntemi uygulandı. Bu sayede hasta 15 dakikada ameliyat edildi ve 24 saat içinde taburcu oldu.
Konu ile ilgili bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Çağlar ÇETİN, yöntemin Gerede Devlet Hastanesinde ilk kez uygulandığını ifade ederek “Laparoskopik çikolata kisti operasyonu, yumurtalıkta bulunan kistlerin kapalı yöntemle alınması işlemidir. Bu operasyonda temel amaç hastanın hastanede kalış süresini ve ameliyat sonrası ağrısının azalmasıyla birlikte açık operasyonlara nazaran hem kan kaybının daha az olması hem de işlem sonrası yapışıklık ihtimallerinin daha az olmasıdir. Hastanın göbeğine yapılan 1 cm lik kesi sonrası batın içerisinin CO2 gazı ile şişirilmesi sonrasında, batına yapılan 5 mmlik 2 tane kesi sonrasıyla yapılan delikler yardımıyla çikolata kisti ve/veya diğer kistlerin, kist cidarının çıkarılmasıyla yapılmaktadır. Kist operasyonu sonrası genellikle aynı gün taburculuk yapılabilmektedir. Operasyon süresi kist büyüklüğüne göre 15-60 dakika sürmektedir” dedi.
Dr ÇETİN ;
• Rahim alınması (histerektomi)
• Yumurtalık alınması (ooforektomi)
• Yumurtalık kisti alınması ( kistektomi)
• Tüplerin alınması ( salpenjektomi)
• Myom alınması (myomektomi)
• Tüplerin bağlanması (tüp ligasyonu)
• Karın içi yapışıklıkların açılması ( adezyolizis)
• Tüplerin açılması
• Rahim sarkmasının düzeltilmesi (sakrokolpopeksi)
• Rahim kanseri cerrahisi
Gibi ameliyatlarında aynı yöntem ile Gerede devlet hastanemizde yapıldığını ifade ederek hastaların gönül rahatlığıyla hastanemizi tercih edebileceklerini ifade etti .
Bu konuda desteklerini bizden esirgemeyen ve her konuda yanımızda olan başta İl Sağlık Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin DEMİRKOL ve Sayın Başhekimimiz Uzm
Dr. İrfan İLTER’e teşekkür etti.